top of page
IMG_20220906_120725.jpg

JAK ČISTÍME
STUDNY

Máte doma studnu jako zdroj pitné vody? Pak by měl být interval čištění dokonce kratší, než je jednou za doručovaných 5 až 8 let. U každé studny totiž dochází k přírodnímu znečištění, zejména vlivem geologických změn podloží a netěsností v krytu a plášti. Tvořící se škodliviny pak pronikají do studny spolu s vodou a vytváří sedimenty, které se usazují jako jemný kal. Negativně ovlivňují jímací schopnost a s tím i související vydatnost přítoku. A samozřejmě v konečném důsledku i kvalitu vody, kterou doma pijete.

Profesionálním vyčištěním vám dokážeme tyto problémy vyřešit a do budoucna jim předcházet.

Jak celý proces čištění kopané studny probíhá?

1. VIZUÁLNÍ KONTROLA

Po příjezdu studnu a její okolí pečlivě prohlédneme. Domluvíme se na podrobnostech, eventuálně má pracovních změnách a našem postupu.

2. ČERPÁNÍ

Ze studny vyčerpáme vodu vysokoprůtokovým důlním čerpadlem. Následně ji smícháme s dezinfekčními prostředky a použijeme pro samotné čištění.

3. ČIŠTĚNÍ PLÁŠTĚ

Ze studny odstraníme prorůstající vegetaci a pomocí vysokotlakého průmyslového stroje vyčistíme plášť neboli stěny studny, včetně zákrytové desky.

4. ČIŠTĚNÍ DNA

Ze dna vytáhneme napadané předměty a vhodnou technologií odstraníme sediment a zahnívající kaly, které mohou být zdrojem prudce jedovatých plynů. Tyto sedimenty se přirozeně usazují na dně každé studny a právě kvůli nim je třeba čištění v pravidelných intervalech opakovat.

5. ÚPRAVA DNA

Štěrkovou vrstvu na dně studny propereme vysokotlakým průmyslovým strojem, případně vrstvu doplníme, nebo nově založíme. Toto neplatí u studní s písčitým podložím.

6. TEST KVALITY

Vodu vám otestujeme na obsah minerálních a chemických složek. Díky tomu získáte představu o její kvalitě. Zaměříme se především na tvrdost, celkovou alkalitu, železitost a množství dusičnanů a dusitanů.

7. ZÁVĚREČNÁ KONTROLA

Čistou studnu vám předvedeme ke kontrole včetně dna, ze kterého odčerpáme veškerou vodu. V konečné fázi studnu dezinfikujeme prostředkem k tomu určeným.

8. PŘEDÁNÍ STUDNY

Studnu vám předáme, vystavíme protokol o čištění a vysvětlíme, jak ji po vyčištění používat. Veškeré pokyny od nás dostanete popsané v předávacím protokolu.

DALŠÍ ÚPRAVY

Po dohodě můžeme provést další práce nad rámec běžného čištění. V případě potřeby zacelíme spáry mezi skružemi a potrubím tmelem s atestem na pitnou vodu jako dočasnou impregnací proti nežádoucím vlivům okolí.

Máte-li ve studni staré pozinkované potrubí zasahující pod hladinu vody, doporučujeme ho vyměnit za plastové, polyethylenové.

JAK ČISTÍME VRTY

S vrtanými studnami se v naší praxi setkáváme mnohem častěji. Ač mají kopané studny své nepopiratelné kouzlo, vrty jsou dnes levnější a prostorově méně náročné. Obvykle slouží jako primární zdroj pitné vody a z toho důvodu je velmi důležitá pravidelná kontrola zanesení sedimentem, ideálně alespoň jednou ročně. Kompletní čištění se doporučuje nejméně jednou za 5 až 8 let. Při nedostatečné a nepravidelné údržbě hrozí absolutní zničení vrtu. Sediment může nastoupat až nad úroveň kalníku nebo dokonce obalit čerpadlo, které se potom jen velice obtížně vytahuje.

 

S pomocí naší technologie čistíme betonové, plastové, kovové i jiné vrtané studny o průměru minimálně 125 milimetrů, do hloubky 30 metrů, výjimečně 35 metrů. 

1. VIZUÁLNÍ KONTROLA

Po příjezdu vrt a jeho okolí pečlivě prohlédneme. Domluvíme se na podrobnostech, eventuálně na pracovních změnách a dalším postupu.

2. REVIZE

Před vlastním čištění vrtu provedeme povinnou revizi. Demontujeme sání včetně čerpadla a změříme hloubku vrtu.

3. ČERPÁNÍ

Z vrtu si odčerpáme vodu speciálně upraveným vrtovým čerpadlem. Následně ji smícháme s dezinfekčními prostředky a použijeme pro samotné čištění.

4. ODSTRANĚNÍ SEDIMENTU

Pomocí vysokotlakého průmyslového zařízení naředíme sediment usazený na dně vrtu, resp. v kalníku. Čerpaná voda s usazeninami pak odtéká z vrtu vlastní uzavřenou hadicí.

5. OPAKOVANÍ

Jelikož kaly mohou dosahovat do výše až několika metrů, opakujeme předchozí krok tak dlouho, než dosáhneme odstranění usazenin co nejblíže původního dna vrtu.

6. DEZINFEKCE

Na vaše přání můžeme po důkladném vyčištění provést ještě následnou dezinfekci vrtu speciálními šetrnými prostředky k tomu určenými.

7. UKLIDNĚNÍ VRTU

Protože se mohou ve vodě i po vyčištění vrtu vyskytovat jemné frakce usazenin, které je nutné nechat klesnout na dno vrtu, doporučujeme po “ustátí” provést krátkodobé čerpaní vody mimo vodovodní síť a zkontrolovat její kvalitu.

Nezapomeňte, že po vyčištění vrtu je nezbytné nechat jej minimálně 48 hodin uklidnit, ustát.

8. PŘEDÁNÍ VRTU

Vrt vám předáme, vystavíme protokol o čištění a vysvětlíme, jak jej po vyčištění používat. Veškeré pokyny od nás dostanete popsané v předávacím protokolu.

CO K ČIŠTĚNÍ POTŘEBUJEME

1. ZÁSOBU VODY
  • Pro studny do desti metrů a pro vrty potřebujeme přibližně 400 litrů, pro hlubší studny potom 600 litrů. Vodu si zajistíme ze studny, resp. vrtu.​

  • ​Pokud je ve vaší studni nebo vrtu nedostatek vody, budeme muset využít jiný zdroj. Veřejný vodovodní řád, srážkovou vodu, vodu z bazénu apod. Využití přírodních vodních zdrojů není vhodné nehledě k faktu, že je zákonem zakázané.

2. ZDROJ ELEKTRICKÉHO PROUDU
  • Naše průmyslová zařízení a stroje potřebují třífázovou zásuvku 400 V (380 V), tzv. míchačkovou elektriku.

  • Typ zásuvky není podstatný, máme k dospozici všechny přechodky (čtyřkolík, pětikolík...).

  • Zásuvka by neměla být vzdálená více než 60 metrů od studny, resp. vrtu. K místu realizace si proud přivedeme vlastními prodlužkami.

  • Proudová hodnota jističe nebo pojistky zásuvky musí být minimálně 16 A (jedná se o hodnotu jističe nebo pojistky, kterým je jištěná příslušná zásuvka, nikoliv o hodnotu hlavního jističe!)

  • Jestliže není v blízkosti vaší studny zdroj el. proudu, kontaktujte nás, domluvíme se na zajištění elektrocentrály.

Zavolejte

+420 775 579 769

Napište nám

Jsme tu pro vás

bottom of page